Lærernes Pension i tal

1,0 %
Omkostning 2023
Vi trækker 1,0 % af indbetalingerne til administration i 2023 - uændret fra 2022.
6,3 mia. kr.
Præmieindtægt 2022
I 2022 blev der betalt tilsammen lidt over 6 mia. kroner ind til lærernes pensionsordninger.

Medlemstilfredshed

Vi følger medlemmernes tilfredshed med Lærernes Pension. Det gør vi via

  • Bred medlemstilfredshedsundersøgelse ca. hvert femte år
  • Specifikke analyser af konkrete tiltag
  • Fokusgrupper
  • Benchmarkmålinger
  • Løbende dialog med medlemmernes repræsentanter i de to medlemsfora.

Læs mere

Kontakt os hvis du vil klage

Vi bestræber os på at yde god og korrekt service, men der kan ske fejl, eller du kan være uenig med os om, hvad der er den rigtige måde at håndtere en sag på. Derfor har du mulighed for at klage.

Klagestatistik

I 2022 havde Lærernes Pension ca. 34.000 henvendelser pr. telefon. Dertil kommer 26.353 selvbetjeninger. Selskabet modtog 42 klager.

Fungerer hjemmesiden ikke?


Vi kan se, at du bruger Internet Explorer. Du kan derfor opleve, at der er noget her på siden, der ikke fungerer, som det skal. Vi udvikler nemlig ikke længere lppension.dk til at understøtte Internet Explorer. Årsagen er, at Microsoft ikke har opdateret programmet siden 2019. Det betyder, at hverken funktionaliteten eller sikkerheden er tilfredsstillende.

Brug en anden browser
Vi anbefaler, at du bruger en af disse browsere:

Du er altid velkommen til at ringe til os på 70 21 61 31, hvis du oplever problemer med vores hjemmeside.